In 2011 heeft TNO Arbeid heeft ruim twintig bedrijven begeleid met het opstellen van een plan van aanpak bij de ontwikkeling van een beleidsstrategie voor de duurzame inzetbaarheid van medewerkers. Dit project LEERCULTUUR MKB, werd op initiatief van Frugi Venta door het AGF Groothandel uitgevoerd. Het project was er op gericht een te bedrijven te ondersteunen bij het creëren van een bedrijfscultuur die permanent en planmatig investeert in de ontwikkeling van talent, de competentieontwikkeling van de medewerkers en het bevorderen van het informele leren op de werkplek.
Voor bedrijven die geen deel hebben genomen aan het project is er een zogenaamde ‘roadmap’ beschikbaar. Met behulp van deze 'roadmap' kan een bedrijf zelf een route en een plan van aanpak op te stellen voor het ontwikkelen van een dergelijke bedrijfsleercultuur.
Waarom 'leercultuur' in de AGF Groothandel?
Duurzame inzetbaarheid van medewerkers is een belangrijk thema op de Nederlandse arbeidsmarkt. Dit heeft alles te maken met de vergrijzing van de beroepsbevolking, de lagere instroom van jongeren en veranderingen zoals globalisering, financiële crisis en vraag naar hogere kwalificaties. Er ontstaat een krapte op de arbeidsmarkt: bedrijven kunnen moeilijk aan voldoende en goed gekwalificeerd personeel komen. Bovendien moeten medewerkers steeds langer doorwerken. Maar kunnen en willen zij tot aan de pensioengerechtigde leeftijd doorwerken? Dit alles maakt werken aan duurzame inzetbaarheid een topprioriteit. Een gezonde leercultuur in een bedrijf bevordert de duurzame inzetbaarheid van medewerkers.
Wat is 'leercultuur'?
In een bedrijf met een gezonde leercultuur wordt leren en ontwikkelen gewaardeerd, stimuleert men elkaar om zich te ontwikkelen en wordt dit gezien als een normaal onderdeel van het arbeidsproces. De uitkomstmaat van een gezonde leercultuur is dat de werknemers leren op het werk en zodoende nieuwe kennis, vaardigheden en gedrag ontwikkelen. Dit kan zowel via formeel leren als informeel leren. Uiteindelijk zal dit leiden tot verbeterde bedrijfsresultaten en duurzame inzetbaarheid van medewerkers.
Werkgever én werknemer belangrijk voor een leercultuur.
Werkgever en werknemer spelen een belangrijke rol in de leercultuur. Afhankelijk van iemands leerervaringen en leerstijl, zullen bepaalde leervormen meer of minder effectief zijn. Mensen met een vooropleiding (tot middelbare beroepsopleiding) en een flinke mate van ervaring, leren graag op een 'toegepaste manier'. Dit betekent dat ze snel willen zien waar leren/ontwikkelen raakt aan de problemen waar ze dagelijks tegenaan lopen. Er moet ruimte zijn voor hun persoonlijke achtergrond (kennis en ervaring) en leren en werken moet met elkaar verweven zijn.
Het kan zijn dat voor een specifiek ontwikkeldoel een formele cursus de beste keuze is, maar on-the-job training en leren van dagelijkse situaties (coaching) moet daar ook zeker onderdeel van maken.
Een bedrijf hoeft eigenlijk 'alleen maar' het beste in zijn werknemers naar boven te halen. Op beleidsmatig, uitvoerend en ondersteunend niveau moet de intentie van het bedrijf om haar werknemers in het ontwikkelproces te ondersteunen vorm krijgen.
Met behulp van de 'roadmap' kunt ook u een leercultuur in uw bedrijf opstellen!


Leer in 7 minuten hoe het staat met de ontwikkeling van uw medewerkers.